Çikolata Kisti Ameliyatı

Çikolata Kisti Ameliyatı

Her ay düzenli olarak yaşanan adet kanamaları kimi zaman geriye doğru karın boşluğuna akabilir. Bu sırada rahim içi tabakası hücreleri (endometrium) geçtikleri yerlere (yumurtalıklar, rahim üzeri, karın iç zarı vb.) tutunarak rahim iç tabakasında yaşanan adet kanamasını taklit ederler.  Bu hücreler zamanla bir miktar koyu kahverengi kan şeklinde dökülür ve bu dökülen sıvının çikolataya benzetilmesinden dolayı bu tarz kistler “çikolata kisti” olarak adlandırılır. Çikolata kistleri ve endometriozis bulundukları yere ve yaygınlığına göre Evre 1, Evre 2, Evre 3 ve Evre 4 olarak sınıflandırılır . Evre 1 ve Evre 2 endometriozis daha az yaygındır ve ağrı genellikle daha az hissedilir. Evre 3 ve Evre 4 ise daha fazla yaygındır. Kadınlar regl döneminde ya da cinsel birliktelik sırasında daha fazla ağrı hissederler. Çikolata kisti ameliyatları iki şekilde yapılmaktadır. Bu ameliyatlardan en çok tercih edileni kapalı ameliyat (laparoskopi) yöntemidir, diğer ameliyat şekli ise açık ameliyattır. Açık ameliyatta kesi işlemi daha büyük olduğundan dolayı iyileşme süresi daha uzundur. Dolayısıyla günlük hayata alışma daha geç olmaktadır. Diğer taraftan kapalı ameliyat yönteminde ise 1 cm’lik kesik açılarak buradan kist olan bölgeye ulaşılmakta ve kistin içindeki sıvı boşaltılarak veya tam çıkarılarak tedavi edilmektedir. Bu yöntem ile tedavi edilen kişi hem daha çabuk ayağa kalkar, hem de daha rahat bir iyileşme süreci geçirir.

Ameliyat Yapılmadan Önce Kesin Tanı Nasıl Yapılır?

Regl ağrılarının şiddetli geçmesi ve cinsel birliktelik sırasında ağrı olması çikolata kistinin belirtisi olabilir. Çikolata kistleri ultrason ve jinekolojik muayene ile rahatlıkla tespit edilebilir. Tespit edilen çikolata kistleri eğer 4 cm’den küçük ise gözlem yolu izleme alınır ve büyümesi devam ederse ameliyat yöntemine başvurulabilir.

Çikolata Kistinin Kesin Tedavisi Ameliyat Mıdır?

Çikolata kistlerinin boyutları ameliyat yapılıp yapılmaması konusunda önemlidir. Çeşitli şekiller ile yapılan görüntülemelerde kistlerin boyutu 4 cm’nin altında ise ilaç tedavisi uygulanır ve kistler gözlem altında tutulur. Tedavi gören kişinin şikayetlerinin artması, ya da yapılan gözlem sonucu uygulanan tedavi yöntemine rağmen kistlerin büyümeye devam etmesi (bu büyüme kimi kişilerde 10 cm’yi bulmaktadır) sonucu ameliyat yöntemine başvurulabilir. Ameliyat, çikolata kisti tedavisinde kesin sonuç vermesine karşın kimi zaman sağlıklı yumurtalıklar zarar görmesi gibi durumlar ile de karşılaşılmaktadır. Tekrarlanan ameliyatlara karşın halen kist problemi yaşayanlar için rahim ve yumurtalıkların alınması da gündeme gelebilir.

Çikolata Kisti Ameliyatı Kaç Şekilde Yapılır?

Çikolata kisti ameliyatları iki şekilde yapılır, hastanın ihtiyaçlarına ya da şikayetlerine göre değişiklik gösterebilir. Bu ameliyatlar kapalı ameliyat (laparoskopi) ve açık ameliyat (laparotomi) olarak adlandırılır.

Kapalı Ameliyat (Laparoskopi)

Kapalı ameliyat yöntemi, açık ameliyata oranla daha kolaydır ve birçok avantajı vardır. Bu tip operasyonlarda kistten temizlenen bölge hava ile temas etmez. Küçük bir kesik açılarak (yaklaşık 1 cm) gerçekleştirilen operasyon, hastanın iyileşme sürecini kısaltarak günlük yaşama adaptasyonunu hızlandırır. Açık ameliyat yönteminde operasyon sonrası ağrılar görülürken, laparoskopi ile hastanın ağrısı daha az olur. Bu da hastanın iyileşme sürecini hızlandırır. Bu nedenlerden dolayı kist ameliyatlarında öncelikle laparoskopi yöntemi tercih edilir. Çikolata kisti ameliyatlarında önemli olan kistin içinin tamamen çıkarılması ve kistin bulunduğu dokudan temizlenmesidir.

Laparoskopi yönteminde kistin bulunduğu yerden tamamen temizlenmesi kolay olmayabilir. Bu nedenle operasyon sırasında farklı yöntemler de kullanılabilmektedir. Bu yöntemler arasında en başarılı olanı kistektomi yöntemidir. Kistektomi yöntemi dışındaki yöntemlerin kullanılması durumunda ise hastalığın 6 ay ile 12 ay arasında tekrarlama ihtimali doğmaktadır. Bu sebeple, operasyonda kullanılan yöntem ve sonrasında uygulanan ilaç tedavisi önem arz etmektedir. Bu tarz ameliyatlarda önemli olan bir diğer konu ise operasyonu yapan ekibin deneyimli olması ve yumurtalıklara zarar vermeden operasyonu tamamlamasıdır. Operasyon sırasında yumurtalıklara verilebilecek zararlar doğurganlık açısından sıkıntılara yol açabilmektedir.

Açık Ameliyat (Laparotomi)

Açık ameliyat yapılarak çikolata kistlerinin alınması yönteminde ise iyileşme süreci daha uzun olur dolayısıyla hastanın günlük hayata dönüşü biraz daha sıkıntılı olabilmektedir. Sağlıklı yumurtalara zarar vermeden yapılacak bir ameliyat hastanın ilerleyen zamanlarda kendisini daha iyi hissetmesine sebep olacaktır.

Tedavi Sırasında Karşılaşılan Bazı Sorunlar

Çikolata kisti tedavisinde erken tanı ve teşhis önemlidir. Ultrasonografi yöntemiyle çikolata kistlerinin boyutları ve bulunduğu yerler kolaylıkla belirlenebilir. Özellikle regl dönemlerini ağrılı geçiren ve cinsel birliktelik sırasında sorunlar yaşayan kadınlarda rastlanan ve bu tarz belirtiler ile kendini gösteren çikolata kistleri çeşitli boyutlarda olabilmektedir. Kimi zaman 3- 4 cm boyutunda olabilirken kimi zaman da 10 cm’ye kadar büyüyebilmektedir. Dört cm’den büyük olan çikolata kistleri eğer ağrı esas problem ise kesin çözüm genellikle ameliyattır ve çikolata kistinin bulunduğu bölge tüm olarak temizlenmelidir. Kistlerin temizlenme işlemi sırasında kullanılan operasyon yöntemi tüm kistlerin temizlenmesi ve üretkenliği sağlayan yumurtalıkların zarar görmemesi adına çok önemlidir. Kimi zaman tam olarak temizlenemeyen kistler tekrarlayarak yeniden ağrılı ve acılı bir döneme dönülmesine sebep olabilir.

Ameliyattan Ne Kadar Sonra Cinsel İlişkiye Girilebilir?

Çikolata kisti ameliyatları iki şekilde yapılmaktadır. Bunlar kapalı yöntem (laparoskopi) ve açık yöntem (laparotomi) olarak adlandırılmaktadır. Kapalı ameliyat yönteminde sadece 1 cm genişliğinde kesik açılır ve iyileşmesi açık ameliyata göre daha kısa sürer dolayısıyla hastanın istirahat süreci daha rahat geçer. Hastalar,  iyileşme sürecinde yapılacak olan kontroller ile operasyonu gerçekleştiren doktordan cinsel ilişki ile ilgili gerekli bilgiyi alabilirler. Özellikle laparoskopi yöntemi ile yapılan ameliyatlar sonrası cinsel ilişki 2 hafta önerilmemektedir. Yine de daha doğru bilgileri verebilecek olan ameliyatı yapan doktordur.

Tedavi Edilmeyen Çikolata Kistlerinin Riskleri Nelerdir?

Çikolata kistleri üreme çağında kadınların regl ağrılarının şiddetli geçmesine, cinsel birliktelikte ağrılar hissedilmesine yol açar ve bir kısım hastalarda doğurganlığı etkileyebilir. Bu tarz rahatsızlıklar kimi zaman şikayet üzerine başvurulan bir muayenede, kimi zaman da rutin bir kontrol sırasında muayene eden hekim tarafından fark edilebilir. Rahim içerisinde yer alan doku başka bir yere taşınabilmekte ve bu bölgede gösterdiği davranış nedeniyle enflamatuar bir reaksiyon gösterebilmektedir. Bu durum her ay regl döneminin ağrılı geçmesine sebep olur. Kanamayla birlikte oluşan kalıntılar bulundukları bölgelerdeki dokularda yapışıklıklara yol açmaktadır. Meydana gelen bu yapısal bozukluklar cinsel birliktelik sırasında oldukça ağrı ve sancı görülmesine neden olabilir. Çikolata kisti rahatsızlıkları tedavi edilmez ise ilerleyen evrelerde kistlerin büyümesi ile birlikte yumurtaların kaybı sonucu kısırlığa kadar varan sıkıntılar yaşatabilmektedir. Siz de regl dönemlerinizde şiddetli ağrı ya da cinsel birlikteliğiniz sırasında acı hissediyorsanız mutlaka bu konuda uzman bir hekime danışmalısınız.

Çikolata Kistlerinin Cerrahi Tedavisinde Yumurtalıkları Korunabilir mi?

Çikolata kisti cerrahisi geçirecek bütün hastalar mutlaka doğurganlığı koruyucu yöntemler konusunda bilgilendirilmelidir. Bunlar arasında yumurta dondurma, embriyo dondurma ve gerekirse yumurtalık dokusunun dondurulması yer alır. Hastalara ameliyat öncesi yumurtalık rezervini saptamak amacı ile yumurtalık rezerv ölçümü yapılabilir.