Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata kisti ya da bir diğer adıyla endometriozis, kadında genel olarak, cinsel ilişki esnasında, adet döneminde ya da adet döneminden bağımsız olarak herhangi bir dönemde pelvik bölgede, ağrı kesiciler kullanılarak düzelmeyen çeşitli şiddetli ve orta şiddette ağrılar ile beraber belirti vermektedir. Bahsedilen bu belirtiler ile beraber hastada hamile kalamama ve adet düzensizlikleri durumlarında da uzman hekim tarafından çikolata kisti yani çikolata kisti tanısı konulabilmektedir.

Endometriozis rahim içini döşeyen endometrial hücrelerin rahim dışında yerleşerek üremesidir. Genellikle 30 yaşın üzerindeki kadınlarda görülür. Nedeni tam olarak belli değildir. Kadınlarda adet kanaması rahim iç tabakasını döşeyen hücrelerin dökülmesi ile olur. Bu hücrelerin bir kısmı da geriye doğru giderek tüplerden karın boşluğuna dökülür. Genelde bu hücreler vücudun bağışıklık mekanizmaları tarafından yok edilir. Ancak bazı kadınlarda bu mekanizmalar iyi çalışmaz ise, muhtemelen genetik yatkınlık ile birlikte endometrial hücreler karın zarı üzerine yerleşebilirler.

Oluşum nedeni hakkında net ve kesin bir bilgi bulunmayan çikolata kistinin günümüzde bulunmuş kesin tedavi yöntemi de henüz bilinmemektedir. Çikolata kisti hastalarına yönelik olarak genellikle hastalığa bağlı olarak kişide ortaya çıkan yakınma ve şikayetleri azaltmak amaçlanmakta ve bu amaca yönelik olarak çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Endometriozis hastalığına yönelik olarak şimdiye kadar belirlenen en kesin ve etkili tedavi yöntemi ise ameliyat olarak bilinmektedir. Ancak hormonal baskılayıcı tedaviler de son derece etkindir.

Çikolata Kistinin Görülme Sıklığı Nedir?

Üreme çağındaki kadınların yüzde 15’inde, çocuk sahibi olmakta güçlük çekenlerin ise yüzde 30’unda çikolata kistine rastlanıyor.

Neden Çikolata Kisti Olarak İsimlendirilir?

Kistlerin içindeki sıvının rengi çikolata rengine benzediği için çikolata kisti olarak isimlendiriliyor.

Çikolata Kistinin Belirtileri Nelerdir?

Çikolata kistinden etkilenen hastaların hekime başvuru şikâyetleri çoğunlukla ağrı, kısırlık ve kitledir. Bazen de hiçbir şikâyet olmaksızın rutin jinekolojik kontrollerde çikolata kistleri fark edilebilirler.

  1. Adet ağrısı
  2. Adetten bağımsız ağrı
  3. Cinsel ilişki sırasında ağrı
  4. Kısırlık

Çikolata Kistleri Nasıl Tedavi Edilir? 

Çikolata kistleri varlığında eğer ağrı şikayeti ön planda ise ve kişinin hayat kalitesini olumsuz etkiliyorsa cerrahi tedavi düşünülebilir. Ayrıca, ultrasonografi ile %90 duyarlılıkla çikolata kisti tanısı doğru olarak konabilmektedir. Eğer ultrasonografi sırasında, kanser endişesi yaratacak bir görünüm var ise ameliyat düşünülebilir. Aksi takdirde, her ameliyat, en iyi ellerde uygulansa dahi, sağlıklı yumurtalık dokusuna zarar verici olabileceği için ameliyat yapılmasını önerilmez.